МЕЖДУНАРОДЕН МАРШРУТ Е3

"Ком-Емине", познат също като маршрут "E3", е наименованието на най-дългия обозначен пешеходен туристически път в България, който в миналото бе известен като "Маршрут на дружбата".Маршрутът Е-3 се простира се на дължина от приблизително 700 км. Този международен път изисква преминаването през територии със значителни денивелации във височината и включва изкачването или минаването покрай над 100 върха.Първоначалната идея за пешеходно преминаване през билото на Стара планина е предложена от Алеко Константинов. През 1933 година, Павел Делирадев и Тодор Цветков осъществяват тази идея, а Павел Делирадев пише и публикува първия пътеводител за маршрута под названието „Отъ Комъ до Емине“. Първото повторение на похода по маршрута се случва през 1953 година от членове на Републиканската комисия по туризъм, афилирана към Върховния комитет за физкултура и спорт. Този маршрут е финализиран след още две преминавания през 1955 и 1959 години. Първият успешен зимен поход по маршрута е осъществен от двама души през 1961 година. Освен това, първото преминаване в обратна посока, от нос Емине към връх Ком, е извършено през юли 1968 година от група на Русенския университет.

ОПИТИ ЗА НАЙ-БЪРЗО ПРЕМИНАВАНЕ

ПЕШЕХОДНО

Маршрутът "Ком-Емине" се използва не само за пешеходен туризъм, но и за велосипедни и трейл състезания. Рекордът за най-бързо преминаване пеша в продължение на близо 30 години е държан от Любомир Палакарчев с време от 5 дни и 14 часа, поставено през 1987 г. На 11 август 2015 г., Божидар Антонов подобрява този рекорд, завършвайки за 5 дни, 10 часа и 10 минути, което е с 3 часа и 50 минути по-бързо от предишното време на Палакарчев. Само 18 дни по-късно, на 29 август 2015 г., Кирил Николов, известен като Дизела, установява нов рекорд, преминавайки маршрута за 4 дни, 13 часа, 5 минути и 30 секунди. През февруари 2019 година, Божидар Антонов постига най-бързото зимно преминаване на маршрута "Ком-Емине", завършвайки го за 9 дни, 4 часа и 51 минути.

ВЕЛОСИПЕДНО

Първият велосипеден рекорд по маршрута "Ком-Емине" е поставен през 1981 година от ориентировача Слави Рашков, който изминава разстоянието за 6 дни. За дълго време след това не се регистрират опити за подобряване на този резултат, докато през 2011 година Райко Стефанов не установява нов рекорд с време от 5 дни и 12 часа. През 2014 година Борислав Йорданов още повече подобрява този рекорд, като го свежда до 5 дни и 4 часа. Между 2017 и  2019 година се разгаря състезание между Илко Илиев (от Балкан Трек) и Борислав Йорданов (от Велораптор/Велоносен Поход), в резултат на което времето за преминаване на маршрута е намалено до 2 дни и 22 часа и 49 минути от Борислав Йорданов и 2 дни, 22 часа и 4 минути от Илко Илиев.

МАРКИРОВКА

Маршрутът от Ком до Емине е напълно обозначен, като различаваме лятна и зимна маркировка. Лятната маркировка представлява червена линия, заобиколена от две бели линии, която е поставена на стабилни и лесно забележими повърхности като дървета, камъни, сгради и прочее, по целия маршрут. За разлика от нея, зимната маркировка се състои от метални стълбове, които са забетонирани в земята и са боядисани в жълто и черно в редуващи се ивици, за да бъдат видими в зимни условия.

ТРАДИЦИЯ

Има традиция, свързана с началото на маршрута "Ком-Емине", която насърчава пътешествениците да вземат със себе си два малки камъка, когато започват пътуването си от връх Ком. Единият камък е за спомен, символизирайки началото на тяхното приключение, докато другият камък трябва да бъде занесен до морето, на финалната точка на маршрута при нос Емине, като знак на завършен преход и свързване на двата края на пътуването.
crossmenu